V hlavní roli- světlo!
Světlo má zásadní vliv na lidskou psychiku a celkové vnímání okolí. Podle renomovaných studií a průzkumů jsou lidé na umělé osvětlení zvyklí natolik, že ho dokonce vyhledávají, aniž by si to uvědomovali. V každém interiéru je proto nutné vytvořit světelné podmínky tak, aby přirozené světlo dopadalo na co největší část prostoru a nebylo nutné jej dále osvětlovat svítidly.
Jak vnímáme světlo očima?
Začněme od základů. Podle psychologů vnímá lidské oko denní světlo jako emocionální impuls, který je ovlivněn několika faktory. Nálada, celkový biorytmus, podle intenzity světla se člověk intuitivně rozhoduje, kdy má jeho organismus pracovat a kdy odpočívat. Nedostatek přirozeného světla může u lidí, a zejména u dětí, vést k vážnějším zdravotním problémům, jako jsou poruchy spánku, poruchy koncentrace a celková nestabilita organismu a nežádoucí dávka stresových reakcí. Lidské oko vnímá určité barevné spektrum. Pojem RGB je stupnice, která definuje tři základní barvy: red - červenou, green - zelenou a blue - modrou. Tyto barvy tvoří v podstatě nejcitlivější oblast vnímání samotných barev a stejným způsobem můžeme z těchto tří základních tónů vytvořit všechny ostatní barvy.
Výběr vhodných barev, doplňků a tapet pro váš interiér
Buďte bez obav, není to žádná raketová věda a i zde platí jednoduché zásady. Vezměte v úvahu interiér a jednotlivé prostory, všímejte si barevnosti stěn a doplňků, vnímejte je jako celek. Pokud je v něm málo denního a přirozeného světla, zvolte pro něj prvky, které ho prosvětlí a rozzáří. Místnost bude pocitově působit útulněji a světleji. Interiér, který má naopak značné množství světla, si zaslouží pozornost v podobě jemnějších tónů a snížení pocitu "vysoké teploty" v místnosti. Teplé barevné tóny dodávají intenzitu, používejte je s mírou. Chladné tóny navodí pocit bezpečí a klidu, ale unesou mnohem méně světla.
Je bílá barva ideální?
To už dávno neplatí. Kromě toho, že některým lidem připadá nudná a fádní, průzkumy ukázaly, že vám například v ložnici nezajistí klidný spánek. Naopak, její tón je chladný a můžete se probudit s pocitem únavy. Pokud ji použijete jako jediný prvek ve firemní zasedací místnosti, domácí kanceláři nebo dětském pokoji, může vyvolat nečinnost, nižší koncentraci a nesoustředěnost. Jakákoli barva, která vám vyhovuje, je nová bílá, takže se nebojte změn, ne radikálních, ale příjemných. Méně je vždy více, tak to zkuste v prostoru, protože světlo, ať už umělé nebo přírodní, udělá divy.
Umělé versus denní světlo
Při výběru vhodného motivu z naší nabídky si kromě samotného designu všimněte také jaké množství jakých barev (studených a teplých, tmavých a světlých) motiv obsahuje. Potom si pozorně navnímejte prostor, do kterého chcete tento motiv umístit. Je v něm dost denního světla? Využíváte prostor spíše během dne nebo večer, tedy pod umělým světlem? Jakou teplotu má použité umělé osvětlení?
Denní osvětlení je totiž oku nejpřirozenější a nezkreslí barevnost ani intenzitu motivu tak, jako světlo umělé. Umělé světlo naopak (v závislosti na své teplotě) barvy pohlcuje a mění barevnost, kterou dokážeme vnímat našima očima. Například krvavě červená barva bude pod umělým osvětlením studené teploty vyznívat jako bordó, studený odstín. Uhlová černá bude působit dojmem tmavě šedé a bílá? Bílá se vám „zabarví“ přesně podle odstínu svítidel.
Proto si při výběru finálního motivu dopřejte dostatek času, prozkoumejte prostor a světlo, které v něm je, aby vaše nová dekorace vypadala jak ve dne i v noci, příjemně a efektně, a aby z ní plynula taková emoce, jakou si přejete zažívat.