-5%
ZAREGISTRUJTE SE PŘI OBJEDNÁVCE A VYUŽIJTE NÁŠ PROMOKÓD NA SLEVU 5% Z CELÉHO NÁKUPU.
Promo kód: REGISTRACE5
Inspirace
18.3. 2023

Vplyv barev na psychiku

Cítíte úzkost ve žluté nebo oranžové místnosti a naopak v zelené se cítíte klidně a uvolněně? Barvy mohou dramaticky ovlivnit naši náladu, pocity a emoce.

Barva je mocný komunikační nástroj, kterým můžeme ovlivnit náladu, signalizovat akci či dokonce ovlivnit fyziologické reakce. Některé barvy se totiž pojí také se zvýšeným krevním tlakem, zrychleným metabolismem nebo únavou očí. Jak tedy přesně barvy fungují?

 

Psychologie barev.

 

Psychologie barev je psychologickou disciplínou, která se zaměřuje na studium vlivu barev na psychiku člověka. Její poznatky jsou využívány například v architektuře, medicíně či marketingu. Zkoumá jak barvy ovlivňují naše vnímání a chování.

V roce 1666 anglický vědec Sir Isaac Newton zjistil, že když čisté bílé světlo prochází hranolem, rozděluje se na všechny viditelné barvy. Zjistil také, že každá barva se skládá z jedné konkrétní vlnové délky.

Další zajímavé experimenty ukázaly, že světlo lze kombinovat a vytvářet jiné barvy. Například červené světlo smíchané se žlutým světlem vytváří oranžovou barvu. Některé barvy, jako například zelená a purpurová, se při smíchání navzájem ruší a výsledkem je bílé světlo.

 

 

Navzdory všeobecnému nedostatku výzkumů v této oblasti se koncept psychologie barev stal horkým tématem v odvětvích, jako jsou marketing, umění nebo design. Většina důkazů v této oblasti je neoficiálních, ale výzkumníci a odborníci učinili několik důležitých objevů a pozorování o psychologii barev a vlivu, který má na náladu, pocity a chování.

 

Pocity vznikající z konkrétních barev jsou často hluboce osobní a zakořeněné v naší vlastní zkušenosti nebo kultuře. Zatímco bílá barva se používá v mnoha západních zemích k vyjádření čistoty a nevinnosti, v mnoha východních zemích je považována za symbol smutku.

 

Barvy mohou hrát důležitou roli při zprostředkování informací, vytváření určitých nálad a dokonce ovlivňování rozhodnutí lidí. Barevné preference lidí ovlivňují také to, co se rozhodnou nakupovat nebo jak ozdobí svůj interiér.

Lidé si často vybírají předměty v barvách, které v nich vyvolávají určité nálady nebo pocity, jako například výběr barvy auta, která působí sportovně, futuristicky, elegantně..schválně, která barvu jste si představili jako první.. červenou?

 

Zatímco vnímání barev je subjektivní, existuje pár z nich, které nabyly univerzálního významu.

Od začátku duhy až po reklamy na Valentýna.. červená barva patří mezi nejvýraznější barvy ve viditelném spektru. Psychologie červené barvy souvisí s energií, nebezpečím, silou, mocí, odhodláním, ale také vášní, touhou a láskou. Přitahuje pozornost více než kterákoli jiná barva.

 

 

Všechny barvy, například ve vašem interiéru, mohou navozovat specifické nálady. Vymalování ložnice jemnou zelenou podpoří klidnou náladu. Stejně to platí i při výběru tapety na zeď nebo jiných designových doplňků či obrazů v místnosti.

 

 

Modrá je barva oblohy, velkých vodních ploch a spousty našich outfitů. Uklidňuje i vás? Vnímání modré barvy způsobuje, že tělo vytváří chemické látky, které působí uklidňujícím dojmem. Není tedy žádným překvapením, že je to jedna z nejoblíbenějších barev. Zakomponovaná do vašeho interiéru, vyvolává pocity klidu a spirituality, jakož i bezpečí a důvěry.

 

 

A co znamená žlutá barva v psychologii? Zářivá barva žluté podporuje štěstí a optimismus. Žlutá je povzbuzující. Stimuluje naše nervy, žlázy a mozek, díky čemuž jsme bdělejší a energičtější. Žlutá posiluje naši paměť a podporuje aktivitu a interakci.

 

 

Pokud vás již omrzely bílé stěny a chcete zútulnit svůj domov, na našem e-shopu naleznete spoustu inspirace. Nenápadná tapeta, kontrastní plakát či barevný obraz jako kontrastní doplněk. Výběr je jen na vás.